Vyšší klasifikace: Bazalka
Botanicky se jmenuje bazalka posvátná, v hindštině její název znamená „nejlepší rostlina“.
Původem je z jižní Asie, v současné době ji lze nalézt také v západní Asii, Austrálii, Jižní Americe a Africe.
V zemích s hinduistickým náboženstvím je považována za reinkarnaci Tulsi (manželky boha Višny), je zasvěcena bohu Krišnovi ( převtělení Višny ). Tato bazalka symbolizuje také čistou, pravou lásku a je pěstována na posvátných místech.
Bazalka posvátná je v Indii pěstována přes 3 000 let. Vypěstovat si ji ale můžete i u nás. Rostlina vyžaduje slunná stanoviště, a pak navíc obsahuje nejvíce účinných látek. Půda by měla být lehčí a výživná, ideálně hlinito-písčitá a propustná. Zemina navíc musí být suššía vhodné je do ní přidat organické hnojivo. Bazalku indickou lze pěstovat v květináči či na záhoně. Při pěstování i přes zimu byste ovšem bylinku měli umísit na světlé místo s teplotou cca 8 až 10 °C.
Popis a účinné látky: bazalka posvátná je jednoletá až víceletá rostlina z čeledi hluchavkovitých, která měří okolo půl metru, ačkoli někdy dosahuje i výšky kolem 100 cm. Jedná se o hustě větvenou bylinu či polokeř. Listy jsou vejčité, řapíkaté a mají jemně zubaté okraje. Drobné květy mají bílou či nachovou barvu a plody jsou hnědočervené vejčité tvrdky. Z účinných látek jmenujme esenciální oleje, aromatické silice, alkaloidy, fenoly, saponiny, flavonoidy, organické kyseliny, taniny a steroidní látky.
Použití v kuchyni: používat lze listy i květy, které připomínají vůní a chutí anýz nebo hřebíček. Výborné jsou do pokrmů z masa, zvláště kuřecího. Hojně je používána v Thajsku, do ostrých kořeněných jídel z ryb, kuřat a hovězího kari. Tulsi se také používá k ochucování octů a olejů. Ve sladké kuchyni lze listy přidávat do ovocných salátů a pečiva.
Léčivé účinky: bazalka posvátná byla používána v lidovém léčitelství Indie, Řecka, Itálie, Vietnamu, Střední Ameriky. Léčily se s ní zažívací potíže, infekce ( působí jako antibiotikum ), rakovina, malárie, horečka,
Západní věda mj. potvrdila její kladný vliv na psychiku, a to např. na úzkost. Rostlina dále pomáhá proti negativním účinkům stresu. Užívána je rovněž při potížích se zažíváním a uváděn je i její pozitivní vliv na hubnutí. Uplatnění nachází rovněž pro posílení imunity a jedná se o silný antioxidant.
Lidové léčitelství doporučovalo užívání bazalky k léčbě mnoha onemocnění, jako např. chřipky, bolesti hlavy, zubů a uší, deprese, kašle, frigidity, zažívacích potíží, nemocí ledvin, cholery, úplavice, nebo také při hadím uštknutí či bodnutí hmyzem. Zajímavostí je jistě také použití sušených a mletých listů jako šňupavého tabáku a traduje se, že rostlina má repelentní účinek na obtížný hmyz. Ze silice jsou vyráběny bonbóny, likéry, kosmetické přípravky a ústní voda. Bazalka patří mezi medonosné rostliny a její květy jsou také jedlé.
Bazalka indická kladně působí i na kardiovaskulární systém, když by měla snižovat zvýšenou hladinu cholesterolu i krevního cukru. Používána je rovněž pro pozitivní vliv napokožku, chrup či zrak. Dokonce se o této bylince někdy hovoří v souvislosti s prevencí diabetu a rakoviny, přičemž by měla celkově omlazovat organismus. Na druhou stranu nebývá bazalka posvátná někdy doporučována těhotným a kojícím ženám, protože potenciální vedlejší účinky nebyly doposud plně prozkoumány.
Připisují se jí zejména antioxidační, antiseptické a protivirové účinky, působí proti stresu, podporuje imunitu, pomáhá při kašli a taky podporuje pozitivní myšlení a radost ze života.
Bazalka svatá Tulsi jako léčivá rostlina prospívá zdraví, především:
- přirozeně podporuje imunitní systém
- zmírňuje stres
- chrání nervové buňky
- zvyšuje fyzickou i psychickou odolnost
- působí proti předčasnému stárnutí, posiluje paměť
- podporuje pozitivní myšlení a radost ze života
- pomáhá při chorobách z nachlazení, podporuje vykašlávání a pocení, snižuje horečku
- stimuluje srdce a čistí krev
- podporuje vylučování toxických látek z těla
- dobře pomáhá při žaludečních a žlučníkových potížích, při zvracení, plynatosti, střevních křečích a žaludečních vředech, zvyšuje chuť k jídlu
- pomáhá zbavit se závislosti na nikotinu
- zevně léčí opruzeniny, odřeniny a drobné ranky
- aromatické silice v bylině odpuzují bodavý hmyz, používá se jako repelent
- čistí vzduch v místnosti, zbavuje ho bakterií a virů