Příznaky s napětím v břiše
Napětí v břiše nebo pocit napětí v břiše je příznakem, nikoli nemocí. Může, ale nemusí být doprovázena dalšími příznaky. Vzhledem k tomu, že břišní dutina má hlavně orgány trávicího systému, mezi další příznaky, které doprovázejí ztuhnutí břicha, častěji patří:
- Nevolnost se zvracením nebo bez zvracení
- Bolest břicha
- Roztažení břicha – zvětšení
- Nadýmání žaludku – pocit plnosti
- Pálení žáhy
- Průjem nebo zácpa
- Nadměrné říhání
- Nadměrná plynatost
- Ztráta chuti k jídlu
Někdy je pocit napětí v břiše lokalizován do konkrétních oblastí v břiše. To může pomoci izolovat příčinu na určité orgány, i když mnoho orgánů může sahat z jednoho kvadrantu do druhého.
- Pravý horní kvadrant (RUQ) : játra, žlučník, pravá ledvina, slinivka břišní, tlusté střevo, tenké střevo. Tyto orgány mohou způsobovat bolesti v pravém horním rohu břicha.
- Levý horní kvadrant (LUQ) : žaludek, slezina, slinivka břišní, tlusté střevo, levá ledvina. Tyto orgány mohou způsobovat bolesti levé horní části břicha.
- Pravý dolní kvadrant (RLQ) : pravý močovod, tlusté střevo, tenké střevo, pravý vaječník a vejcovod. Tyto orgány mohou způsobovat bolesti pravé dolní části břicha.
- Levý dolní kvadrant (LLQ) : levý močovod, tlusté střevo, tenké střevo, levý vaječník a vejcovod. Tyto orgány mohou způsobovat bolesti v levém podbřišku.
Tenké střevo primárně zabírá střed břicha. Břišní část aorty také probíhá středem břicha. Dolní střední část břicha je obsazena dělohou, močovým měchýřem a prostatou.
www.STEZA.cz
Příčiny napětí v břiše
Některé z pravděpodobnějších příčin pocitu napětí v břiše byly diskutovány níže. To se často překrývá s dalšími pocity v břiše, jako je nadýmání břicha.
Zranění a namožení
- Poranění břicha může být někdy mírné, aby nezpůsobovalo bolest. Člověk může místo toho pociťovat napětí v místě zranění a může být přítomna i citlivost. Pocit napětí může vycházet z břišní stěny a zejména ze svalu, jak tomu může být u svalových modřin a křečí. Alternativně mohou být vnitřní orgány zraněny a mohou být místem napětí.
- Křeče břišních svalů mohou vzniknout při namáhavé fyzické aktivitě zahrnující používání těchto svalů nebo při cvicích na břicho. Je pravděpodobnější, že se vyskytne u osoby, která není fyzicky zdatná a kromě křečí se mohou cítit napjaté i ostatní části svalů. Těsnost vzniká také při stlačování intraabdominálního obsahu.
- Zánět pobřišnice je zánět pobřišnice, výstelky břišní dutiny. Obvykle způsobuje intenzivní bolest břicha, i když současně může být přítomna i ztuhlost břicha. Někdy může být napětí časnými příznaky a je obvykle izolováno na postiženou část pobřišnice.
Tekutina a výrůstky
- Ascites je hromadění tekutiny v peritoneální dutině. Ačkoli to může v závažných případech vést k bolesti, v raných stádiích se neobjevují žádné příznaky. Nakonec, jak se stav zhoršuje a břicho se roztahuje, může se objevit pocit stlačení nebo napětí. Pocit napětí v břiše je obvykle generalizovaný.
- Masa v břiše může být nádor (maligní nebo benigní), absces nebo cysta. Intraabdominální absces bývá bolestivý sám o sobě. Jiné masy mohou být bolestivé, když rozsáhle poškozují tkáň a stlačují nervy. Zhoubné nádory (rakovina) napadají zdravou tkáň a nakonec se mohou stát bolestivými.
Trávicí orgány
- Zácpa a průjem jsou symptomy a ne nemoci samy o sobě. Může být doprovázena dalšími příznaky, jako je tlak v břiše. U zácpy to lze připsat nadměrnému namáhání během stolice nebo hromadění výkalů v tlustém střevě. Průjem může být také doprovázen pocitem napětí v břiše, což může být způsobeno střevními křečemi, tenesmem střev (naléháním) a nadměrnou plynatostí.
- Fekální ucpání, kdy se stolice zhutní a ucpe konečník a tlusté střevo. Jedná se o komplikaci těžké zácpy.
- Gastritida je zánět žaludeční stěny, který se obvykle projevuje tupou hlodavou bolestí, která se často popisuje jako bolestivost. Může se jednat o bolestivý stav, kdy dojde k akutní exacerbaci nebo vředům. Napětí je pociťováno těsně pod levým hrudním košem a může zasahovat až do horní střední oblasti břicha.
- Hiátová kýla, kdy část žaludku vyčnívá do hrudní (hrudní) dutiny. Obvykle se nejedná o bolestivý stav, s výjimkou určitých případů. Obvykle se však uvádí napjatý nepříjemný pocit v levém horním kvadrantu břicha. To je cítit pod levým hrudním košem.
- Syndrom dráždivého tračníku (IBS) je abnormalita se střevním návykem doprovázená břišním nepohodlím nebo bolestí. Pocity, jako je napětí v břiše, jsou běžné a mohou být přítomny, i když jsou střevní návyky normální. Může být také doprovázena břišní distenzí známou jako funkční nadýmání.
- Obstrukce v gastrointestinálním traktu, od žaludku po tlusté střevo, může přispět k pocitu napětí, zvláště když brání pohybu střevního obsahu, jako je jídlo a odpady.
Močový
Infekce močových cest, zejména pokud postihují močový měchýř, močovody nebo dokonce ledviny. Často je přítomna pálivá bolest, ale napětí může přetrvávat po celou dobu onemocnění spolu s bolestí. Zánět močového měchýře (zánět močového měchýře) se nachází ve spodní střední části břicha, dva močovody na obou stranách jsou umístěny přibližně v linii s boky a ledviny jsou zastrčené směrem dozadu v horní části břicha.
Muž a žena
- Gynekologické problémy u žen jako jsou děložní myomy, děložní polypy, syndrom polycystických vaječníků (PCOS) a zánětlivé onemocnění pánve.
- Napětí menstruačního cyklu může být normální těsně před a během ovulace nebo menstruace. U premenstruačního syndromu (PMS) může napětí doprovázet další příznaky, jako jsou změny nálady před menstruací.
- Těhotenství může způsobit napětí v podbřišku, zejména s růstem plodu. To může být způsobeno útlakem břišních orgánů nebo natažením břišní stěny.
- Zvětšení prostaty, zánět nebo rakovina mohou u mužů způsobit pocit napětí v podbřišku.
Význam tlaku v žaludku
Není neobvyklé, že většina lidí používá několik běžných a popisných termínů k popisu řady pocitů. "Tlak v žaludku" je jedním z takových příkladů. Tlak by mohl odkazovat na pocit tlačení zvenčí na břicho – svírající typ pocitu. Alternativně, a častěji, se vztahuje k pocitu vytlačování zevnitř žaludku, který je podobný pocitu plnosti, nadýmání nebo pocitu sevřeného žaludku.
Tyto příznaky různých pocitů často buď předcházejí nástupu bolesti, nebo se vyskytují v podmínkách nízkého stupně, kdy není dostatečně závažná, aby vyvolala bolest. Žaludek je dutý vak, který je schopen se výrazně roztáhnout, když je naplněn potravou nebo plynem, obvykle z polykání vzduchu nebo sycených nápojů. Jsou to obvykle tyto situace, které způsobují distenzi a pocit tlaku v žaludku, kdy má žaludek pocit, jako by tlačil ven.
Když je prázdný, žaludek se zhroutí, protože obsahuje o něco více než malé množství hlenu, kyseliny a enzymů. Dokonce ani tlak z okolních orgánů není vnímán. Částečně nebo úplně naplněný žaludek však zažije pocit tlačení dovnitř (pocit zúžení), když je tlak zvenčí, obvykle z okolních břišních orgánů. Většina viscerálních pocitů obvykle není vnímána, pokud nejsou intenzivní nebo nejsou spojeny s poškozením tkáně v důsledku onemocnění.
www.steza.cz
Dalo nám hodně práce napsat tento obsáhlý článek zde pro Vás :-)
Příčiny tlaku v žaludku
Termín žaludeční tlak se nemusí konkrétně vztahovat na samotný žaludek. Proto je důležité vzít v úvahu okolní orgány a struktury, které mohou způsobit pocit tlaku v žaludku. O mnoha příčinách tlaku v žaludku se hovořilo také pod nadýmáním žaludku a dokonce i bolestí břicha na levé straně.
Pocit tlaku zevnitř žaludku
Některé z běžných příčin žaludečních problémů, které vyvolávají pocit tlaku v žaludku, zahrnují:
- Žlučový reflux je zpětný tok žluči vylučovaný ze žlučníku do dvanáctníku. Vstupuje do žaludku nebo až vysoko jako jícen. Žluč dráždí žaludek a může způsobit řadu příznaků, jako je nevolnost, zvracení, pálení žáhy a silné bolesti břicha.
- Gastritida je zánět žaludku obvykle v důsledku poranění vnitřní výstelky způsobeného především žaludečními bakteriemi Helicobater pylori (H.pylori) a užíváním léků, jako jsou NSAID. Projevuje se obvykle hlodající tupou bolestí v levém horním kvadrantu spolu s nevolností, nadměrným říháním a někdy i zvracením. V závažných případech může dojít ke krvácení s krví do zvratků nebo stolice.
- Gastroparéza je stav, kdy jsou paralyzovány břišní svaly. Zpomaluje víření potravy v žaludku a vytlačování tráveniny do dvanáctníku. Odtud termín opožděné vyprazdňování žaludku. Mezi obvyklé příznaky patří nevolnost a zvracení, pocit plnosti již po několika soustech jídla, ztráta chuti k jídlu a úbytek hmotnosti.
- Hiátová kýla je místo, kde část žaludku proklouzne otvorem v bránici a vyčnívá do hrudní (hrudní) dutiny. Pocit tlaku v žaludku je běžný a bolest je vzácná. Horší je to s jídlem, protože žaludek se rozšiřuje a tlačí nahoru.
- Peptické vředy jsou otevřené vředy, které se tvoří ve stěně žaludku, dvanáctníku (první část tenkého střeva) nebo jícnu (potravní trubice). Je spojena především s nadprodukcí žaludeční kyseliny a selháním mechanismů na ochranu stěny střeva před kyselinou. Žaludeční vředy jsou obvykle komplikací gastritidy. Příznaky jsou tedy podobné a dochází k intenzivní bolesti a ztrátě chuti k jídlu.
- Nádory v žaludku mohou být benigní (nerakovinné) nebo maligní (rakovinné). Žaludeční polypy jsou jedním z převážně benigních výrůstků. Benigní nádory jsou z velké části asymptomatické, dokud nevyrostou do bodu, kdy způsobí obstrukci žaludečního vývodu nebo stlačí okolní orgány. Zhoubné nádory způsobují závažnější příznaky, jako je krev ve zvratcích nebo stolici. Ztráta hmotnosti a nechutenství.
Pocit tlaku z okolí břicha
Existují různé různé stavy, které mohou buď vyvíjet tlak na žaludek, nebo způsobit pocit tlaku kolem žaludku. Některé z nejpravděpodobnějších příčin zahrnují:
- Abdominální obezita může vyvíjet tlak na žaludek a další břišní orgány. Obvykle se zhoršuje při ležení na zádech.
- Břišní nádory, zejména ty, které vznikají z vnějšího povrchu břišních orgánů v těsné blízkosti žaludku, mohou také tlačit na žaludek.
- Ascites je hromadění tekutiny v břišní dutině kolem orgánů. Je z velké části asymptomatický, dokud nedojde k výraznému nahromadění tekutiny v dutině.
- Zácpa, kdy hromadění odpadů v tlustém střevě způsobuje distenzi příčného tlustého střeva a ohyb sleziny. To může vyvíjet tlak na žaludek.
- Hepatomegalie je zvětšení jater, které může vyvíjet tlak na nafouklý žaludek. Stejně jako u splenomegalie se jedná pouze o výrazně zvětšená játra, která stlačí nafouklé břicho.
- Střevní obstrukce nebo střevní obstrukce je situace, kdy dojde k částečnému nebo úplnému zablokování v tenkém nebo tlustém střevě. Kromě zálohování střevního obsahu, někdy až vysoko v žaludku, mohou se nafouklá střeva také stlačovat na žaludku.
- Peritonitida je zánět peritoneální výstelky břicha. I když to nemusí stlačovat žaludek, podráždění pobřišnice někdy způsobuje pocit tlaku. Zánět pobřišnice je obvykle bolestivý.
- Těhotenství je častou příčinou zvýšeného břišního tlaku a rozšiřující se děloha tlačí na střeva, což zase tlačí na horní břišní orgány, jako je žaludek.
- Splenomegalie je abnormální zvětšení sleziny, která se nachází hned vedle žaludku. Mírná až masivní splenomegalie nevyvíjí na žaludek výrazný tlak, s výjimkou jídla, kdy se žaludek roztahuje.
- www.STEZA.cz