Úvod » ***** Lexikon nemocí ***** » *** Abdominální adheze ***
Abdominální adheze jsou pruhy jizevnaté tkáně, které se tvoří mezi břišními tkáněmi a orgány. Jak název napovídá, tkáň může způsobit, že vaše orgány "přilnou" nebo se slepí. Srůsty se běžně tvoří po břišních operacích. Obvykle nepotřebujete léčbu, pokud nezpůsobí komplikaci, jako je obstrukce tenkého střeva.
Břišní srůsty jsou pruhy jizevnaté tkáně, které se tvoří mezi orgány v břiše a pánvi. Tvoří se hlavně mezi smyčkami tenkého střeva. Mohou se také tvořit mezi orgánem a stěnou vaší břišní dutiny.
Vaše břišní dutina obsahuje:
Ke srůstům dochází, když dojde k poranění nebo zánětu v břiše. Mohou se dokonce tvořit při běžné manipulaci během operace. Ve skutečnosti jsou nejčastější po břišních operacích. Přirozenou součástí hojení je tvorba jizevna, která může způsobit ztuhnutí a slepení tkání ("přilnutí").
Břišní srůsty jsou nejčastějším důsledkem operace břicha. U většiny lidí se po břišní operaci vyvinou srůsty. Většina lidí však nepotřebuje léčbu, pokud nepociťují příznaky.
Adheze jsou také nejčastější příčinou obstrukce tenkého střeva. Střevní obstrukce je lékařská pohotovost, která zahrnuje úplné nebo částečné ucpání střev.
Většina srůstů nezpůsobuje příznaky. Někdy však mohou břišní srůsty způsobit zkroucení střev, podobně jako se může zalomit zahradní hadice. K tomu může dojít krátce po operaci nebo dokonce roky po ní a vést k obstrukci tenkého střeva.
Při obstrukci nemůže jídlo, tekutiny, vzduch a odpad projít vašimi střevy. Můžete si všimnout příznaků, jako jsou:
Pokud pociťujete příznaky obstrukce tenkého střeva, okamžitě se dostavte na pohotovost (ER). Bez pohotovostní péče může být život ohrožující.
Břišní srůsty se tvoří poté, co vaše tělo opraví poraněnou tkáň uvnitř břišní dutiny. Jsou jako vnitřní jizvy. Pokud je poškozen orgán nebo tkáň uvnitř vaší břišní dutiny, váš imunitní systém spustí zánět, aby se tkáň uzdravila. V rámci procesu hojení tvoří poškozená tkáň zjizvenou tkáň.
Na rozdíl od jizev, které se tvoří při stahování kolena z kůže, se srůsty v břiše neodlupují a nevyblednou, jako by tam nikdy nebyly. Místo toho se poškozené povrchy mohou slepit.
Přibližně 75 % diagnostikovaných srůstů vzniká v důsledku břišní operace. Mohou se však vytvořit v reakci na jakékoli zranění, stav nebo léčbu, která způsobuje zánět v břiše, včetně:
Největším rizikovým faktorem spojeným s břišními srůsty jsou břišní operace, zejména:
Většina adhezí nezpůsobuje problémy. Když se tak ale stane, komplikace mohou být vážné.
Mezi komplikace patří:
Váš poskytovatel zdravotní péče se vás zeptá na vaše příznaky a anamnézu. Příznaky, jako je bolest břicha a anamnéza břišní operace, mohou u vašeho poskytovatele vyvolat podezření na srůsty.
Zobrazovací technologie nedokáže detekovat břišní srůsty. Tyto studie však mohou odhalit střevní blokády, které mohou souviset se srůsty.
Chirurgický zákrok je jediný způsob, jak s jistotou zjistit, zda máte srůsty.
Většina srůstů nezpůsobuje příznaky ani nevyžaduje léčbu.
Také další operace způsobují více srůstů. Přemýšlejte o tom takto. Váš chirurg může řezat pruhy tkáně, které jsou slepené dohromady, takže se "uvolní". Jakmile je však operace provedena, neexistuje způsob, jak zabránit tomu, aby se tkáň znovu slepila.
Z tohoto důvodu se váš poskytovatel zdravotní péče pravděpodobně vyhne operaci, pokud se nevyskytne závažný zdravotní problém, který je třeba vyřešit, jako je střevní obstrukce. Možná budete také potřebovat chirurgický zákrok k odstranění děložních srůstů, které vám brání v otěhotnění.
Neexistuje nic, co byste vy nebo váš chirurg mohli udělat, abyste zabránili srůstům břicha.
Srůsty jsou však u laparoskopické chirurgie méně časté kvůli menším řezům. Chirurgové stále častěji volí laparoskopickou operaci před otevřenou operací pro mnoho břišních výkonů.
Váš chirurg může během operace také umístit bariéry mezi povrchy tkání, aby zabránil tomu, aby se jizva spojila. Tyto bariéry se dodávají v pevné, tekuté, gelové a sprejové formě, které se rozpouštějí ve vašem těle. Přesto i přes bariéry je zjizvená tkáň nevyhnutelnou součástí procesu hojení.
Probíhá výzkum s cílem najít řešení, která mohou snížit jizvy, které vedou ke komplikacím.
Můžete mít rozsáhlé břišní srůsty a nikdy nemáte vůbec žádné příznaky. Možná však budete potřebovat operaci, pokud máte opakované střevní obstrukce nebo úplnou blokádu.
Některé břišní srůsty se časem samy zlepší. A pokud nezpůsobují problémy, poskytovatelé zdravotní péče se obvykle rozhodnou vyhnout se jejich odstranění.
Někdy je však nutný chirurgický zákrok, a to i přes rizika vzniku dalších srůstů. Váš poskytovatel zdravotní péče vám může pomoci zvážit klady a zápory na základě vašich příznaků.
Váš poskytovatel zdravotní péče vám může doporučit volně prodejné léky proti bolesti. Nebo vás mohou poslat ke specialistovi na bolest, pokud máte bolestivé břišní srůsty.
Některé studie naznačují, že forma fyzikální terapie zvaná mobilizace měkkých tkání může pomoci snížit bolest související s adhezí. K pochopení potenciálních přínosů této terapie je zapotřebí dalšího výzkumu.
Jediným způsobem, jak rozbít zjizvenou tkáň, je chirurgický zákrok k odstranění srůstů. Váš poskytovatel zdravotní péče s vámi probere potenciální přínosy a rizika operace na základě vašich příznaků.
Neexistují "špatná" jídla, kterým byste se měli vyhnout, pokud máte srůsty. Pokud máte částečnou střevní obstrukci, může vám váš poskytovatel doporučit jíst měkká jídla nebo potraviny s nízkým obsahem vlákniny. Tyto potraviny mohou snadněji procházet vašimi střevy.
Kontaktujte svého poskytovatele zdravotní péče, pokud pociťujete nevysvětlitelné bolesti břicha nebo pokud máte potíže s kakáním nebo plynatostí. Můžete mít srůsty nebo částečnou střevní obstrukci.
Úplná střevní obstrukce je život ohrožující. Pokud zaznamenáte některý z následujících příznaků, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc:
Poznámka z Clevelandské kliniky
Břišní srůsty jsou běžné po operacích břišních orgánů. Naštěstí většina adhezí nikdy nezpůsobuje žádné problémy. Pokud si však všimnete známek potenciální střevní obstrukce, jako je bolest břicha nebo potíže s plynatostí nebo kakáním, okamžitě vyhledejte pohotovostní péči. I roky po operaci může tato tkáň podobná jizvě způsobovat problémy. Znalost varovných signálů vás může přimět k rychlému vyhledání pomoci, kterou potřebujete.
NEJPRODÁVANĚJŠÍ