...........................................................................
Nad 900,-Kč je poštovné ZDARMA
+ DÁREK NAVÍC
-----------
KLIK ----- H E R B Á Ř ----- KLIK
dostanete vždy dárek :-)
Úvod » ------- H E R B Á Ř -------- » Sléz maurský - KVĚT
Latinský název: (Malva mauritiana)
Sléz lesní (Malva sylvestris) známý také jako sléz maurský (Malva mauritiana) pochází ze Středomoří a Afriky. Zmínky o něm můžete najít i pod mnoha lidovými názvy: boží koláčky, homůlky, chlebíčky, koláčky, knoflíčky, sleží, slíz, slíž, syrečky, zaječí sléz. Sléz pěstujeme jako letničku, vyséváme v dubnu a květnu. Svědčí mu slunné místo a výživná, propustná půda. Snadno se množí samovýsevem a za mírnějších zim dokonce přezimuje a z kořenů zjara znovu obrazí. Rostlina je až dva metry vysoká a metr široká, bohatě větvená a olistěná. Kvete postupně po celé léto až do podzimu. Když si natrháme květy na okamžitou spotřebu i na sušení, hned druhý den se rozvinou další. Mají příjemnou chuť a mohou ozdobit dezerty a zpestřit jídelníček.
Všechny druhy slézu se pro svůj vysoký obsah slizových látek s oblibou používají v lidovém lékařství, především při zánětech horních cest dýchacích. Rodina slézů zahrnuje asi 15 – 20 druhů s fialovou, růžovou, nachovou, tmavě fialovou, vzácně i bílou barvou květů. Pěstování slézu maurského není nijak náročné.
Semeno vyséváme přímo do volné půdy v březnu a dubnu. Když mají výhonky roztlin cca čtyři pravé listy, sadbu vyjednotíme. Můžeme předpěstovat i sazeničky. Sléz maurský kvete od června do října tmavěfialovými, až 5 cm velkými květy. Rostlina dorůstá do výšky až 1,5 m a neúnavně stále nakvétá.
K léčebným účelům sbíráme vždy rozkvetlé květy za sucha nebo listy v době květu rostliny. Používají se čerstvé nebo se můžou i sušit. Květy používáme především při nemocech dýchacího ústrojí, listy při problémech se zažíváním. Planě rostoucí můžeme u nás nalézt sléz lesní a sléz přehlížený, které mají stejné účinky jako sléz maurský.
Odvar ze slézu maurského našel uplatněníi jako doplněk léčby některých kožních onemocnění. Používá se v obkladech při hojení zanícených ran, atopickém ekzému, lupénce nebo i kožních zánětech. Dokáže tlumit zánětlivost, zmírnit svědění a obnovuje růst nových buněk pokožky.
K léčebným účelům se hodí květy a listy. Květy jsou mnohem účinnější než listy !
Květy i nať jsou cenným zdrojem slizů. V květech dále nacházíme antokyanová barviva, v listech ještě třísloviny, organické kyseliny, vitamíny A, B, C.
Květy slézu zmírňují záněty v dutině ústní a hrdle, dále léčí, chrání a regenerují sliznice a pokožku. Prospívají při zánětech dýchacích orgánů, chrapotu, žaludku, dvanáctníku, střev.
Rovněž výrazně rozpouštějí hleny a napomáhají tak jejich vykašlávání.
Zevně je můžeme používat při léčbě ekzémů, lupénky, ošetřování ran.