...........................................................................
KLIK ----- H E R B Á Ř ----- KLIK
dostanete vždy dárek :-)
Úvod » ------- H E R B Á Ř -------- » Šanta kočičí
doprava zdarma
Pokud nechcete, aby vaši zahradu navštěvovaly kočky, pak šantu kočičí raději nepěstujte. Kočky ji totiž milují. Pokud se o vůni této bylinky naopak klidně podělíte, určitě si ji vysaďte. Je krásná i léčivá. Vytvoří půvabné živé plůtky kolem cestiček nebo záhonů, můžete ji pěstovat i v nádobách…
Šanta kočičí (Nepeta cataria) je u nás pěstována již od středověku. Své jméno nedostala náhodou. Svou silnou vůni přitahuje všechny kočky v okolí jako magnet, stále se o ni otírají. (Komáry však naopak odpuzuje). Sušená šanta se proto přidává i do některých hraček pro kočky, které je pak mnohem více zajímají. Kromě toho je velmi pohlednou a léčivou bylinkou.
Šanta kočičí - vytrvalá, 30 až 100 cm vysoká bylina. Květy jsou bílé až nažloutlé, někdy namodralé nebo nafialovělé. Vyskytuje se: podél cest, břehy potoků, okolí lidských sídel a na jiných ruderálních stanovištích, na půdách suchých a výživných. Potřebuje slunné a teplé stanoviště. Svědčí jí půdy dobře propustné, písčité, kamenité a vápnité. Špatně snáší půdy zamokřené, ve kterých zejména během zimy spolehlivě hyne. Množí se dělením trsů na jaře.
Zatímco kočky a kocoury tato rostlina doslova poblázní, na nás má naopak uklidňující účinky.
Vůni šantě propůjčuje léčivá silice s obsahem karvakrolu, thymolu a nepetolu. Dále zde nalezneme vitamín C, třísloviny, hořčiny.
Co se týče původu, šanta kočičí pochází z Evropy a některých částí Asie. Její tradice v léčitelství sahá do dávných dob. Používá se již po staletí. Naše předky zaujalo, že obsahuje halucinogenní látky, byť v nepříliš velkém množství (to samozřejmě neznamená, že by to měl dnes někdo zkoušet!). Ve starých pramenech se uvádí, že lidé kouřili suché listy či žvýkali kořen.
Zatímco u lidí jsou halucinogenní účinky nevýrazné, účinek na kočky je ohromující, ne nadarmo obdržela šanta kočičí přezdívku “kočičí kokain”.
Pokud na šantu kočky v přírodě narazí, pak se začnou chovat, jak se lidově říká, jako utržené ze řetězu – v porostu šanty se válejí, trhají a kousají listy a nakonec se svinou do klubíčka.
Za tím stojí látka nepetalakton, která se z rostliny uvolňuje do vzduchu a kočky ji vdechují. Podobně působí i výtažky z čerstvých rostlin nebo sušené rostliny, které se např. přidávají do kočičích hraček nebo se ve formě postřiku aplikují na škrabadla. Takto šanta obvykle působí pět až deset minut. Pak v další fázi dochází k útlumu, částečně také proto, že kočky části šanty obvykle snědí, a tak funguje jako sedativum (proto se odvar ze šanty používal v léčitelství jako uklidňující čaj).
Z dalších látek šanta rovněž obsahuje karvakrol, thymol, citral, kyselinu nepetovou, látky iridoidního charakteru, glykosidicky vázané hořčiny apod. Je rovněž zajímavé, že látky obsažené v šantě odpuzují komáry a šváby, údajně také krysy a myši. Vědci tvrdí, že je to proto, že látka nepelakton obsažená v šantě je přibližně desetkrát účinnější odpuzovač komárů než DEET, což je aktivní látka použitá ve většině repelentů. Bylo zjištěno, že šanta odpuzuje také šváby.
Nepelakton ovšem není v přírodě obsažen jen v šantě. Vytváří jej také hmyz, například některé druhy mravenců. Předpokládá se, že je ochraňuje před ostatním hmyzem.
Jako rostlinná droga se v nálevech se používají listy a květenství. V tradičním léčitelství je šanta doporučována pro léčbu nachlazení a horečky, protože podporuje pocení a snižuje teplotu. Rovněž je používána u bolestí hlavy nervového původu. V léčitelství se uvádí, žepomáhá při podrážděném žaludku, poruchách trávení, při kolikách amůže obnovit pravidelnou menstruaci. V zevním použití se ve formě obkladu aplikuje na zklidnění podrážděné pokožky.
Pro své antiseptické a stahující účinky se užívají v lihových extraktech při kožních vyrážkách nebo štípnutí hmyzem. Čerstvé listy se žvýkají při bolestech zubů, alkoholový macerát - tinktura je vhodná při pohmožděninách a revmatických bolestech. Rostliny obsahují také látky působící antibakteriálně, fungicidně i antivirově. Používají se na zklidnění horečnatých stavů či nervového vypětí, při trávicích problémech a nepravidelné menstruaci; nedoporučují se těhotným ženám.