DOPORUČUJEME naší zásilkovnu !!!
NAŠE POŠTOVNÉ
Dobírka - 110,-Kč
Převod - 80,-Kč
...........................................................................
KLIK ----- H E R B Á Ř ----- KLIK
dostanete vždy dárek :-)
Úvod » ------- H E R B Á Ř -------- » Medvědí česnek
doprava zdarma
Česnek medvědí se v poslední době těší stále větší popularitě. Údajně tuto rostlinu rádi vyhledávají medvědi po zimním spánku, aby si jím pročistili žaludek, střeva a krev, odtud zřejmě jeho název. Česnek medvědí roste ve volné přírodě, je rozšířen v západní a střední Evropě a ve Velké Británii. Na jih zasahuje do Španělska, Itálie a na severní Balkán, na sever po jižní Skandinávii, na východ po evropské Rusko a sahá až na Kavkaz.
Česnek medvědí, který i u nás naleznete v přírodě podél potoků, v lesích nebo na vlhkých loukách, vypadá podobně jako jedovatá konvalinka vonná, proto je třeba při jeho sběru dbát zvýšené opatrnosti. Tato vytrvalá, zhruba 15 - 30 cm vysoká, rostlinka s cibulkou kvete již v dubnu, ale i v květnu a červnu. Má drobné bílé květy na delší stopce a jasně zelené podlouhle široké listy, které po odkvětu rostliny hynou. V lese medvědí česnek vytváří v době květu bujný koberec, poznáme ho podle typické česnekové vůně. Listy se sbírají v dubnu a v květnu a konzumují se čerstvé (syrové).
Chceme-li pěstovat sami medvědí česnek, tak nejlepší místo pro jeho pěstování je pohostinné místo v blízkosti keřů, s vlhkou, vápenitou, humózní půdou. Popřípadě jej můžete pěstovat doma v květináči.
Chuť má medvědí česnek mírně štiplavou, česnekovou. Jedna z jeho předností je, že i když chutná a voní jako česnek, tak po jeho konzumaci nebudete tolik cítit po česneku.
Toto přírodní koření nepřidává jen lepší chuť pokrmům, ale má i pozitivní vliv na naše zdraví. Ve srovnání s česnekem kuchyňským jsou některé jeho léčivé účinky mnohem vyšší, neboť obsahuje mnoho vitamínů a minerálních látek, které jsou velmi prospěšné pro lidský organismus. Jako mírné antibiotikum působí i proti zánětlivým onemocněním.
Medvědí česnek se převážně používá vnitřně (koření, zelenina, léky, potravinové doplňky, tinktury), ale je možné využít i různé odvary a nálevy zevně, a to např. při kožních problémech bakteriálního původu.
V kuchyni se mladé čerstvé lístky (na jaře) nebo cibulky (na podzim) medvědího česneku používají jako koření či zelenina.
Hodí se do pomazánek, tvarohu, salátů, polévek, másla a všude tam, kde se hodí klasický česnek, pažitka nebo mladá cibulka. Díky chuti, která je jemná a zároveň pikantní, dostanou pokrmy zcela jinou, neodolatelnou chuť.
Doplňující informace ke zdravotnímu tvrzení "Vylučování těžkých kovů":
Medvědí česnek je oproti kuchyňskému česneku jemnější a jeho léčivé účinky jsou výraznější. Dezinfikuje trávicí trakt, ozdravuje střevní flóru, léčí infekční průjmy, rozšiřuje cévy, snižuje krevní tlak, povzbuzuje činnost srdečního svalu. Pomáhá při bolestech břicha, nadýmání a při plicních a průduškových zánětech. Snižuje cholesterol a působí žlučopudně. Může však podráždit žlučník, je-li používán ve velkém množství. Napomáhá při zklidnění zánětlivého onemocnění slinivky. Je vynikající při čištění ledvin a močového měchýře. Zlepšuje krevní obraz. Známé jsou jeho baktericidní účinky proti plísním a mykóze. Ničí parazity a bakterie ve střevech. Jeho účinnost se zvyšuje, podáváme-li ho v teplém mléce. Úspěšně ničí zlatého stafylokoka. Má protinikotinové účinky a je vhodný jako preventivní prostředek u náruživých kuřáků. Utišuje revmatické bolesti.. K léčení je nejvhodnější tinktura, rostlina se používá čerstvá, sušením ztrácí účinnost.