...........................................................................
Nad 900,-Kč je poštovné ZDARMA
+ DÁREK NAVÍC
-----------
KLIK ----- H E R B Á Ř ----- KLIK
dostanete vždy dárek :-)
Úvod » ------- H E R B Á Ř -------- » Lomikámen nať
Saxifraga granulata
Lidové názvy: kameník, skalolomec, koření roupové
Čeleď: lomikamenovité
Lomikámen zrnatý roste téměř po celé Evropě, zejména ve střední a západní části. Najdeme ho i v severozápadní Africe.
Lomikámen roste na vápenatých skalách. Osídluje skalnaté svahy, slunné stráně, sušší louky a trávníky, stepní porosty, lesní světliny, meze a příkopy. Daří se mu na lehkých výživných půdách, převážně písčitých až hlinitých.
V zahradách se lomikámen pěstuje jako okrasná skalnička. Potřebuje propustnou zeminu a dostatek světla. Množí se semeny, ale především vegetativně prostřednictvím lodyžních pacibulek.
Na místo výskytu odkazuje české i latinské jméno rostliny (pochází z latinských slov „saxum“ – „skála“ a „frango“ – „lámat“). Zároveň souvisí s léčivou schopností rostliny lámat kameny v lidském těle.
Lomikámen zrnatý je zajímavý obsahem tříslovin, hořčinů nebo pryskyřic. Obsahuje také glykosid bergenin a další, dosud neprozkoumané látky.
Sbírá se kvetoucí nať, sklízí se od května do června. Spodní listy a zbytky kořenů se odstraňují. Droga se suší ve stínu, často zavěřená ve svazcích. Při umělém sušení by teplota neměla přesáhnout 40 °C. Skladuje se v papírových nebo skleněných obalech.
- působí močopudně a žlučopudně
- je prospěšný při močových a ledvinových kamenech
- pomáhá při potížích močových cest a močového měchýře
- je užitečný při onemocnění jater nebo sleziny
- podporuje odhlenění průdušek a plic
- ulevuje při zvětšené prostatě
- zevně má specifické hojivé účinky
- na odhlenění plic
- žloutenka
- zevně při vypadávání vlasů
Zmínky o jeho léčivých vlastnostech se objevují poměrně pozdě. V herbářích a bylinářích středověku patřil lomikámen k velmi oblíbeným léčivkám a používal se při plicních chorobách a jako močopudný prostředek. Jsou zde zmínky i o tom, že lomikámen je dobrým prostředkem při uštknutí hadem. Jeho význam v současné době značně poklesl a našel uplatnění pouze v lidovém léčitelství. Nať lomikamene se tady uplatňuje hlavně jako močopudný prostředek, případně při močových kamenech, žloutence, ale také proti průjmu a zevně při vypadávání vlasů. Jeho účinné látky nejsou dosud příliš známy. Ví se o tom, že obsahuje třísloviny a hořčiny. Není vyloučeno, že v budoucnu, až jeho účinek bude přesně zjištěn a ověřen, význam lomikamene jako léčivky opět vzroste.