Poštovné - platbou předem na účet +60,-Kč
Poštovné - dobírkou +100,-Kč
dostanete vždy dárek :-)
Úvod » -- TINKTURY PODLE NEMOCI -- » LUPÉNKA
Nejprodávanější produkty v kategorii |
|
---|---|
STEZA - Tinktura Kustovnice čínská - Goji tinktura FORTE 37 ml. | 135,00 Kč |
STEZA - Dubová mast extra silná 30ml - FORTE | 155,00 Kč |
STEZA - Měsíčková mast extra silná 30ml - FORTE | 139,00 Kč |
Pokud trpíte vy nebo někdo ve vašem okolí kožním onemocněním zvaným lupénka (odborně nazývanou psoriáza), může vám velmi pomoci znalost faktů o tomto onemocnění. Čím více informací o tomto onemocnění kůže získáte, tím lépe budete moci porozumět nemoci jako takové.
Lupénka je chronické zánětlivé kožní autoimunitní onemocnění, které se projevuje výsevem rudých či nachových, ostře ohraničených ložisek s nánosem stříbřitých šupin.
Tato často bolestivá ložiska mohou praskat a krvácet. Nejčastějším místem výskytu jsou lokty, kolena, oblast beder a kštice. Může se však vyvinout kdekoli. Běžně se setkáváme s psoriázou nehtů, dalšími místy výskytu jsou dlaně, plosky nohou, genitál a vzácně i obličej. Léze bývají symetrické, tj. nacházejí se na stejných místech na pravé i levé polovině těla. Lupénka je často provázena svěděním kůže. Psoriáza postihuje muže i ženy, a přestože není dědičná, dědičný sklon k tomuto onemocnění je prokazatelný.
První výsev lupénky je nejčastější v rané dospělosti a okolo 40.–50. roku života. Toto kožní onemocnění však může propuknout kdykoliv.
Lupénka patří mezi nejčastější kožní onemocnění s postižením 1-3 % populace. Většinou není nebezpečná, může být však mnohdy nepříjemná. Její vznik zatím není zcela známý, uvažuje se o autoimunitním onemocnění, nebo o poruše metabolismu keratinocytů (buněk tvořících pokožku).
Její první příznaky se začínají projevovat v 15-25 letech jakošupiny, puchýře nebo červená, zánětem postižená ložiska.
Může mít akutní průběh, který po léčbě snadno odezní, nebo se častěji vyskytuje ve formě chronické, kdy se střídají fáze aktivity s fázemi klidné pokožky.
Objevuje se na různých místech mimo těch, která jsou vystavena tlaku na loktech a kolenou, má také predilekční místa v oblasti kštice a křížové krajiny. Postihuje kůži na nohou, nehtová lůžka a stejně tak může postihnout malé klouby na ruce.
Mezi rizikové faktory nemoci patří především genetická predispozice, která má za následek vznik nemoci u 60% pacientů.
Jedním z možných spouštěcích faktorů lupénky může být cizorodý organismus (virus nebo bakterie), který aktivuje imunitní systém s následnou migrací bílých krvinek do podkoží.
Nemoc se může aktivovat také za stresové situace nebo při hormonálních změnách (puberta, těhotenství, přechod, nebo hormonální poruchy).
Proti lupénce tedy bohužel neexistuje žádná prevence.
Existuje několik typů lupénky, které se mohou lišit svou lokalizací, projevy i svým průběhem.
Po náhlém horečnatém onemocnění (angíně nebo viróze) se může lupénka především u mladšíchnemocných projevit jako akutní hustý výsev plochých pupenů červené barvy, lokalizovaných na trupu a končetinách. Pupeny mají bělavou šupinku, po jejím sloupnutí dojde k tečkovitému prosakování krve.
Pro chronickou psoriasu jsou typická zánětlivá ložiska s pevně lpícími šupinami, rozsetými na různých místech těla. Na rukou a nohou se mohou vytvořit hluboké rýhy, případně malé dutinky vyplněné hnisem.
V kožních záhybech, to je v místech dlouhodobě zapařených částí těla, se tvoří okrsky zanícené kůže, což se může projevit tvorbou šupin, a tyto okrsky jsou také náchylné k houbovitým onemocněním.
V okolí nehtů, především pod nehtovým lůžkem je projevem psoriázy žlutavá skvrna, navíc nehet jedeformovaný, matný.
Určitý typ lupénky se lokalizuje například jen na dlaně a plosky nohou (psoriasis pustulosa Barber).
Asi desetina pacientů s lupénkou má postižené klouby (psoriasis arthropathica).
A ještě méně lidí má projevy tohoto onemocnění na celém těle – generalizovaná forma lupénky zvaná psoriasis pustulosa Zumbusch, která může být velmi závažná, obzvláště vyústí-li v tzv. erytrodermii, což je zánět kůže celého těla.
Lupénka se diagnostikuje běžně pohledem, histologickým odběrem povrchové kůže nebo seškrábnutím šupiny. To není nic dramatického, určitě není třeba se tohoto výkonu obávat.
Je zapotřebí stanovit formu lupénky a někdy ji odlišit od jiných onemocnění (od seboroické dermatitidy, pityriasy a druhého stadia syfilis, které může být lupénce velmi podobné).
Léčba lupénky závisí na rozsahu postižení a jeho charakteru.
Lokální projevy se ošetřují mastmi s obsahem kortikoidů, dehtu (pix lithantracis, cignolín) nebo salicylátu.
Cytostatika (Methotrexat) a retinoidy (deriváty vitaminu A) se používají u celotělového postižení.
Nejúčinnější terapie se uskutečňuje pomocí UVA/UVB paprsku a psoralenů. To jsou látky s fotodynamickým efektem, které se aplikují buď zevně na pokožku nebo vnitřně do organismu a zvýší citlivost pokožky k ozáření UVA paprsky, které potom následuje (dohromady se tomu říká PUVA terapie). Tuto léčbu lze kombinovat s léčbou dehtovými preparáty a horským sluníčkem, což vlastně napodobuje prostředí u moře.
Pobyt u moře pro pacienty s lupénkou je vhodný, protože slunce jim pomáhá (tzv. helioterapie). Některé formy lupénky se v létě zlepšují, zatímco v zimě jsou v aktivnějším stadiu.
V některých zemích (v Turecku, Chorvatsku a dalších) se v lázních k léčbě lupénky využívají ryby druhu Garra rufa a Cyprinion macrostomus. Tyto ryby se přisají k šupinám a postiženým místům a v podstatě se jimi živí, takže krásně vyhladí kůži. Nemusíte se bát, že by to bylo nějak výrazně nepříjemné, rozhodně to nebolí, jen to může trochu lechtat.
Velmi dobrých výsledků se u některých pacientů dosáhne léčebnou kúrou u Mrtvého moře, různé formy psoriázy jsou totiž rozdílně citlivé ke změnám klimatu. Jakousi chabou náhražkou jsou minerální soli a jiné produkty z tohoto moře, které nabízí řada kosmetických firem.
U akutních forem, které přicházejí náhle, ale naštěstí jsou jen „jednorázové“, dermatolog předepisuje antibiotika, protože tomu obvykle předchází nějaká infekce, dále vápník, sedativa a antihistaminika, která pomáhají hlavně proti svědění.
Celkově lze shrnout, že léčba chronické lupénky samotnou nemoc vlastně nikdy nevyléčí, ale zmírňuje nebo odstraňuje její příznaky, musí být proto dlouhodobá.
Jedná se o autoimunitní onemocnění kůže, při kterém dochází k narušení funkce určitého druhu bílých krvinek, tzv. T-lymfocytů.
Ty po své aktivaci vyvolávajícími faktory spouští zánětlivou reakci a imunitní odpověď organismu. Následně dochází ke zmnožení kožních buněk, zrychlení jejich růstu a poruše rohovění.
Za normálních okolností dochází k obnově povrchu kůže (procesu dozrávání kožní buňky) za cca 28 dní, což je doba, kterou potřebují buňky, aby z nejhlubší vrstvy kůže doputovaly k povrchu. U lupénky je tento proces zrychlen na pouhé 4 dny, což je proces 7× rychlejší.
Pokud máte v rodinné anamnéze výskyt lupénky neboli psoriázy, vyhýbejte se vyvolávajícím faktorům, předejdete tak propuknutí tohoto onemocnění.
Lupénka může mít různý průběh a může se projevovat svěděním nebo pálením kůže. Vyskytuje se v mírných, středních a velmi těžkých formách a zároveň se liší podle místa výskytu a vzhledu ložiska.
Patří mezi nejčastější formy s ostře ohraničenými ložisky, která jsou zbarvena do nachova až ruda. Vyskytují se symetricky nad lokty či koleny, v oblasti beder a časté jsou též ve kštici.
Guttátní forma lupénky se vyznačuje okrouhlými drobnými ložisky s nánosy šupinek, které jsou rozesety po celém těle jako kapky vody.
Inverzní lupénka se vyskytuje hlavně v oblasti třísel, pupíku, podpaží, pod prsy či v oblasti genitálu.
Tato forma lupénky je charakterizována úpornými recidivujícími výsevy drobných puchýřků zaplněných hnisavým mléčným obsahem. Vyskytuje se v oblasti dlaní, plosek nohou a prstů.
Výsev hnisavých puchýřků postihuje celé tělo a onemocnění bývá provázeno horečkou. Její výskyt je naštěstí velmi vzácný.
Jedná se o velmi častý projev lupénky, kdy se ložiska vyskytují za ušima a na zátylku. Léčba je náročná, není však příčinou vypadávání vlasů.
Lupénka na nehtech se často zaměňuje s plísní. Nehty jsou deformovány a na jejich povrchu mohou být žlutavé či hnědavé skvrny a dolíčky.
Lupénka kloubů (psoriatická artritida) postihuje přibližně 30–40 % nemocných s lupénkou. Onemocnění kloubů se objevuje nejčastěji do 10 let od vzniku kožních projevů. Jedná se o zánětlivé kloubní onemocnění, které postihuje kromě kůže i klouby. U těžších forem psoriatické artritidy dochází ke ztrátě funkce s nevratným poškozením kloubů, často až k trvalému postižení. Ve většině případů se vyskytuje spolu s onemocněním kůže, ale může se vyskytovat také samostatně, tedy bez kožních projevů. Je zde důležitá včasná diagnostika, na které se podílí dermatolog ve spolupráci s revmatologem.
V posledních letech se potvrzuje, že toto chronické autoimunitní onemocnění – lupénka – je častěji asociováno s interními chorobami, které mají buď podobný způsob vzniku, nebo vznikají na základě chronického zánětu.
Mezi tato onemocnění patří Crohnova choroba, ulcerózní kolitida, Bechtěrevova nemoc, dále pak diabetes mellitus II. typu, ischemická choroba srdeční, obezita, zvýšená hladina krevních tuků, ale také onemocnění jater či deprese.