...........................................................................
Nad 900,-Kč je poštovné ZDARMA
+ DÁREK NAVÍC
-----------
KLIK ----- H E R B Á Ř ----- KLIK
dostanete vždy dárek :-)
Úvod » -- TINKTURY PODLE NEMOCI -- » KAŠEL
Nejprodávanější produkty v kategorii |
|
---|---|
STEZA - Tinktura Asa smrdutá - Čertovo lejno FORTE 50 ml | 249,00 Kč |
STEZA - Tinktura Ostružiník list - FORTE 50 ml. | 149,00 Kč |
Bylinkovou léčbu v podobě čajů a odvarů je vhodné naordinovat dětem nejdříve ve věku 12 měsíců, v nižším věku jí mohou předcházet bylinkové koupele. Seznamte se s několika užitečnými rostlinami, které umí bojovat s kašlem, rýmou nebo nachlazením.
Kašel a bolest v krku jsou jednou z nejčastějších zdravotních obtíží, které v zimním období trápí malé pacienty. Na ně pomůže především jitrocel kopinatý, bylinka, která obsahuje látky, jež mění viskozitu hlenu a podporují vykašlávání. Kromě jitrocele je při léčbě dýchacích cest užitečná také mateřídouška obecná. Ta obsahuje silice jako thymol, cymen a karvakrol, které zmírňují průběh kašle. Tato bylina je vhodná jak k zevnímu užití, tak k inhalaci. Podobné účinky má tymián nebo sléz maurský.
„Výborně pomáhá i divizna velkokvětá. Její součástí jsou flavonoidy, třísloviny a saponiny, což jsou velmi užitečné látky pro léčbu suchého i vlhkého kašle. Divizna však umí chrániti sliznici dýchacích cest, na které zanechává ochranný film proti vysychání. Snižuje také nutkavost ke kašlání,“ Na odhlenění je ideální připravit dětem čaj z jitrocelových listů a květů divizny a slézu. Popíjet by se měl maximálně 10 dní. ( dobré jsou také tinktury )
Pokud dítě trápí škrábání v krku a chrapot, pak jim připravte bylinkové kloktadlo. „Ke kloktání je vhodná šalvěj lékařská, která pozitivně působí i na hlasivky,“
Kromě toho vzpomínám ještě na yzop lékařský pro léčbu vlhkého kašle, zatímco ibišek podle mě zmírní a zvlhčí suchý dráždivý kašel.
Zánět nosní sliznice, který doprovází výtok, kýchání, svědění i snížená průchodnost v nose, je nepříjemná a dlouhotrvající obtíž. Patří mezi obvyklé zdravotní problémy, které ztěžují mnoho dní v zimním období. Děti přitom rýmou trpí nejméně sedmkrát do roka a nejčastěji pak kojenci, kteří žijí ve městech. Rýma bývá následkem virové infekce, která napadne sníženou dětskou imunitu. Nejlépe ji zažene inhalace z rostlinných extraktů. Vlhký parný vzduch totiž uvolňuje nos, zklidňuje dutinu a má blahodárné účinky na poškozenou sliznici.
„Při rýmě vsaďte především na heřmánek pravý. Tato bylinka působí všestranně, je protizánětlivá, protibolestivá a dezinfikuje. Vyvolává také uklidňující pocity a podporuje celkový imunitní systém. Heřmánek je pro děti velmi užitečný,“ Malý pacient může zahnat rýmu také medem s přidanou bylinkou nebo tinkturou. Kromě heřmánku jsou výbornými přísadami inhalace ještě tymián, máta, šalvěj nebo levandule.
Kašel, rýma a únava patří mezi typické symptomy virových onemocnění, jako je nachlazení. U dětí se tyto choroby šíří dost rychle, protože se více pohybují v kolektivech, především v jeslích a mateřských nebo základních školách. První pomocí při nachlazení může být opět heřmánek, skvělé účinky má ale také lípa obecná. Ta svými potopudnými vlastnostmi utlumuje horečku, současně podporuje močení, díky čemuž odvádí z těla ven škodlivé látky.
„Nejoblíbenější lékovou formou je tinktura nebo také nálev. Zkušenosti ukázaly, že nejúčinnější aplikace potopudného léčiva je asi po 15. hodině odpolední a pak večer. Lipový čaj podáváme s citronem, malinovou šťávou nebo v koncentraci s acylpyrinem,“ Vhodné je poohlédnout se také po šípku, který je známý vysokým obsahem vitaminu C, i po bylině echinacea.
„Na virózy a nachlazení všeobecně je vynikající třapatka nachová neboli echinacea. Je prokázáno, že její užívání zvyšuje odolnost proti infekcím, a jako jedna z mála je účinná i proti virům (chřipce),“ Echinaceu doporučujeme užívat preventivně, ihned od prvních příznaků choroby.
Suchý kašel je charakteristický zejména na začátku onemocnění. Dýchací trubici něco dráždí a ta reaguje kašlem. Zní jako dávení až dušení, člověk kašle a nemůže se nadechnout.
Léky, bylinky, tinktury - tlumící kašel, jsou vhodná zejména na noc, i u takového kašle, který nedokážete jednoznačně zařadit.
Vlhký kašel vzniká kvůli nahromadění hlenů v plicích. Ty se objeví většinou na základě infekce ať už bakteriální nebo virové. Člověku se po vykašlání či uvolnění hlenu uleví, ale jen dočasně. Je mu lépe v polosedě, v leže ho hleny nutí kašlat ještě více.
U vlhkého kašle můžete zvolit buď léky, které podporují vykašlávání, nebo léky, které ředí hleny a také podporují vykašlávání. Na vlhký kašel nikdy neužívejte léky tlumící kašel.
Antitusika totiž brání vykašlávání a výsledkem může být nahromadění hlenu a vytvoření jakési zátky, která brání dýchání a může být až životu nebezpečná.
Léky na podporu vykašlávání a na ředění hlenu neužívejte po páté hodině večer. Zbytečně by vás dráždily ke kašli a nutily vykašlávat i v noci. Dobře na něj také zabírají bylinky, tinktury a rady našich babiček. Zkusit můžete heřmánek, který má dezinfekční účinky (pomáhá i při suchém kašli) nebo odvar z podbělu a lípy srdčité.
Osvědčený je také jitrocelová tinktura nebo tymiánový čaj.
Díky vysokému obsahu vitamínu C je vhodný také šípkový čaj nebo čaj z květů černého bezu. Výborná je také mateřídouška a anýz. A skvělé zklidňující i dezinfekční účinky má i med.
Kromě již zmíněných dvou druhů kašle, které jsou většinou projevem virózy, chřipky či bronchitidy, existují i jiné, které jsou mnohem nebezpečnější.
Laryngitida, tedy zánět hrtanu, může být dokonce pro děti smrtelná. Projevuje se horečkou a od běžné virózy ji poznáte zejména díky charakteristickému kašli. Ten zní chrčivě jako psí štěkot nebo kohoutí kokrhání. Způsobuje ho otok hrtanu, nemocný se také může začít dusit.
Pokud se to stane, okamžitě musíte zajistit splasknutí hrtanu, jinak se pacient může udusit. Nejrychlejší je posadit nemocného k otevřenému oknu, pokud je zima, nebo k otevřené mrazničce. Je nutné zajistit mu chladný vzduch. Pokud se to nezlepší během minuty, okamžitě volejte Rychlou záchrannou službu. Lékař píchne kortikoidy na splasknutí sliznic, v opravdu závažných případech může provést i intubaci.
Jako prevenci je dobré mít doma antihistaminika (Fenistil, Zyrtec, Zodac atd.) proti otokům, která jsou účinná nejen proti alergiím, ale i proti již popsaným otokům sliznic.
Tuberkulóza je bakteriální infekce, která se přenáší kapénkovou infekcí a léčí antibiotiky. Na začátku minulého století ještě bývala u slabších jedinců často smrtelná, ve vyspělých zemích se ji podařilo téměř vymýtit očkováním. Nyní už se však cca 7 let děti po narození plošně neočkují a společně s migrací cizinců se k nám znovu dostává. Nejde však o dramatická čísla.
Tuberkulózní kašel je charakteristický zejména svou silou, bolestí na hrudi a v pokročilejším stádiu hlavně vykašláváním krve. Nemocný je z kašle úplně vyčerpaný. Netřeba dodávat, že při podezření na TBC okamžitě běžte k lékaři. Kromě toho, že je nebezpečná, tato nemoc ještě podléhá povinnému hlášení.
Černý kašel často nepoznají v prvních dnech ani lékaři. Je způsoben toxiny, které produkuje původce nemoci Bordetella pertussis. Ty napadají a porušují řasinkový epitel na povrchu dýchacích cest, výstelku průdušnice a průdušek a další toxin proniká do krve. Toto bakteriální onemocnění probíhá nejhůře u nejmladších a je považováno za jednu z nejnebezpečnějších kojeneckých chorob. Může trvat až tři měsíce.
Zpočátku je kašel silný a suchý. Zhruba po dvou týdnech se objeví záchvaty kašle, dusivé záchvaty, zvracení hustého hlenu, křeč průdušek, krátká zástava dechu, zmodrání kůže. Kašel je zakončen typickým zakokrháním (prudkým sípavým vdechem). Typická je pauza před hlubokým obtížným nádechem, lapání po dechu a zvracení na konci ataku. Maminky, jejichž děti toto onemocnění prodělaly, se shodují, že na něj nikdy nezapomenou. Typické dusivé záchvaty kašle se zvracením si prý nemůžete s ničím splést.
Onemocnění je nebezpečné především pro malé děti do jednoho roku, u kterých může dojít k rozvoji zánětu plic nebo k zástavě dechu. U dospělých chybí záchvaty kašle, a tak často bývá zprvu nepoznáno. Léčí se antibiotiky.
Ať už máte kašel jakéhokoliv typu nebo původu, navštivte lékaře. Jen ten může určit, zda se jedná o virózu, bronchitidu, astma, zápal plic, nebo něco ještě horšího.