-- TINKTURY PODLE NEMOCI -- / HYPOTENZE Nízký krevní tlak
Tinktura z hřebíčkuÚčinná antibakteriální hřebíčková tinktura - FORTE 50 ml. Složení: lihový extrakt, hřebíček Dávkování: 2x denně 5 kapek do 2 dcl. vody/čaje. Výrobek není z důvodu obsahu alkoholu vhodný pro děti, těhotné a kojící matky. Nedoplňuje pestrou a vyváženou stravu. NAŘÍZENÍ KOMISE (EU) č. 432/2012 (ze dne 16.května 2012), které platí od 14.12 2012nám neumožňuje popisovat všechny
Tinktura Krkavec toten kořen - FORTE 37 ml. Složení: lihový extrakt, krkavec toten kořen Rhizoma sanguisorbae - Toten lékařský - Sanguisorba officinalis Dávkování: 2x denně po jídle až 15 kapek do 2 dcl. vody/čaje. Výrobek není z důvodu obsahu alkoholu vhodný pro děti, těhotné a kojící matky. Nedoplňuje pestrou a vyváženou stravu. NAŘÍZENÍ KOMISE (EU) č. 432/2012 (ze dne 16.května 2012), které
Tinktura Kolombo kořen - Chebule srdčitá kořen FORTE 50 ml. Složení: lihový extrakt, kořen kolombo Tinktura - kolombo kořen - Tinospora cordifolia – Chebule srdčitá - guduči Dávkování: 3x denně po jídle až 12 kapek do 2 dcl. vody/čaje. Výrobek není z důvodu obsahu alkoholu vhodný pro děti, těhotné a kojící matky. Nedoplňuje pestrou a vyváženou stravu. NAŘÍZENÍ KOMISE (EU) č. 432/2012 (ze dne
Běžná cena 299,00 Kč
Naše cena 249,00 Kč
Regenerační a hojivá propolisová mast se používá na zjemnění a obnovení pružností kůže, zejména na bolestí kloubů artrózu, revmatizmus, bolení svalů, dna, zlomeniny, záněty... ( nezanechává mastnotu na pokožce a krásně se vstřebává ) !! DĚLÁNO S LÁSKOU !! Obsah kelímku 30ml. Obsahuje velké množství léčivého propolisu !
Tinktura z chilli papriček Habanero - EXTRA FORTE 25 ml. Složení: lihový extrakt, chilly papričky habanero pálivost 290 000 SHU Dávkování: 2x denně 1 až 3 kapek do 2 dcl. vody/čaje. Výrobek není z důvodu obsahu alkoholu vhodný pro děti, těhotné a kojící matky. Nedoplňuje pestrou a vyváženou stravu. NAŘÍZENÍ KOMISE (EU) č. 432/2012 (ze dne 16.května 2012), které platí od 14.12 2012nám neumožňuje
Tinktura z Hlízy Maka Maca - FORTE 50 ml. Složení: 60% lihový extrakt, Maka Maca hlíza ( Lepidium Meyenii ) Dávkování: 3x denně 20 minut před nebo po jídle až 15 kapek do 2 dcl. vody/čaje. Výrobek není z důvodu obsahu alkoholu vhodný pro děti, těhotné a kojící matky. Nedoplňuje pestrou a vyváženou stravu. NAŘÍZENÍ KOMISE (EU) č. 432/2012 (ze dne 16.května 2012), které platí od 14.12 2012nám
Jedná se o VELICE silný extrakt kotvičníku zemního z použitím 80% lihu. Extrakce probíhá vždy několik měsíců. Kvalitní Kotvičníková tinktura - FORTE 50 ml. Jedná se o nejsilnější tinkturu Kotvičníku na trhu. Složení: Kvalitní 80% lihový extrakt a velké množství kotvičníku naťě. Tinktura není v žádném případě ředěná nebo šizená. Tinktura z kotvičníku zemního Dávkování: 20 minut před nebo po
STEZA - Tinktura z pryskyřice Dračí krve - FORTE 50 ml. 1x lékovka 50 ml. Složení: 60% lihový extrakt, krev draka - ze 100 % pryskyřice ( dračí krev - Sangre de Drago ) Tinktura z Pryskyřice Sangre de Drago Dávkování: 20 minut před jídlem 3x denně 12 kapek do 2 dcl. vody/čaje. Výrobek není z důvodu obsahu alkoholu vhodný pro děti, těhotné a kojící matky. Nedoplňuje pestrou a vyváženou stravu.
Kvalitní Česneková tinktura - FORTE 50 ml. 1x lékovka 50 ml. Složení: 80% lihový extrakt, český česnek Delší čas louhování - zvýšena schopnost účinku - extra velké množství česneku. Extra silná česneková tinktura Dávkování: 3x denně po jídle až 10 kapek do 2 dcl. vody/čaje. Výrobek není z důvodu obsahu alkoholu vhodný pro děti, těhotné a kojící matky. Česnek kuchyňský Latinský název: Allium
Kvalitní tinktura z hřebíčkuÚčinná antibakteriální hřebíčková tinktura - FORTE 50 ml. Složení: 80% lihový extrakt, hřebíček květ Dávkování: 2x až 3x denně potírat postížené místo. Výrobek není z důvodu obsahu alkoholu vhodný pro děti, těhotné a kojící matky. Nedoplňuje pestrou a vyváženou stravu. NAŘÍZENÍ KOMISE (EU) č. 432/2012 (ze dne 16.května 2012), které platí od 14.12 2012nám neumožňuje
Nízký krevní tlak, hypotenze
Běžná cena 290,00 Kč
Naše cena 249,00 Kč
Fyziologie (jak to má fungovat)
Tlak krve (TK) je důležitým ukazatelem fungujícího oběhového systému. Veřejnost vnímá tento pojem jako dvě číselné hodnoty oddělené lomítkem (120/80). Obě hodnoty se udávají v mm Hg (milimetr rtuťového sloupce, též nazýván Torr)
Co přesně nám tato čísla říkají: První hodnota vypovídá o tlaku krve v tepnách při srdečním stahu (systola), druhá hodnota reprezentuje krevní tlak v tepnách při srdečním uvolnění (tedy fázi, kdy se srdce plní krví – diastola).
Krevní tlak se neustále mění na základě našich aktivit. V klidu je nižší, při pohybu a stresu stoupá. Též je třeba zmínit, že u každého může být při jednotlivých činnostech rozdílný. Ovlivňuje to náš věk, pohlaví, váha i výška.
Můžeme říci, že normální krevní tlak v klidu je 120/80.
Nízký krevní tlak je pod 105/65 mm Hg
Vysoký krevní tlak je nad 140/90 mm Hg
Stěny cév si mají udržovat neustále ideální průsvit (roztažení). Tím udržují tlak stále v potřebném rozsahu. Když se náhle rozběhneme na autobus, nebo příjemně poobědváme, vždy na to reaguje nejen srdce, ale i cévy. V případě běhu na autobus se cévy ve svalech roztáhnou a v trávicích orgánech zúží, čímž jde do svalů více krve, ale je zachován objem uvnitř cév. Po jídle je to obráceně.
Etiopatogeneze (příčina a mechanizmus onemocnění)
U hypotenze (nízkého krevního tlaku) rozlišujeme formu primární (esenciální), kde příčinu neznáme, a sekundární hypotenzi, která doprovází nějaké jiné nemoci (např. onemocnění srdce, žláz s vnitřní sekrecí) či užívání léků snižující tlak krve.
Primární hypotenze je dnes považována za život neohrožující stav. Příčina je spatřována v nerovnováze nervového či hormonálního systému.
U nervového systému máme podezření na sníženou funkci sympatiku (jde o část nervové soustavy, která nás má držet ve střehu, aktivitě). Hormonální systém má reagovat na případné snížený tlaku krve uvolněním hormonu jménem renin (hormon se uvolní do krve v ledvinách).
Případ sekundární hypotenze je plně v rukou lékařů, kteří mají bojovat za vyléčení nemoci, která snížení tlaku způsobuje.
Příčiny
Možné příčiny primárního nízkého krevního tlaku:
- genetické předpoklady
- vysoký hubený vzrůst, častěji u žen
- nedostatek sodíku (dehydratace, trávicí potíže, bolest břicha, ztráta hmotnosti, poškození nervů, bolest hlavy, nízký krevní tlak, bušení srdce, poruchy nervů, deprese)
- nedostatek draslíku (únava, žíznivost, bušení srdce, bolest a brnění svalů, nadýmání, pocit plnosti, plynatost, meteorizmus, nespavost, nízký krevní tlak, bolest hlavy)
- nevolnost z pohybu, mořská nemoc (nevolnost až zvracení, bolest hlavy, bledost)
- Addisonova choroba (únava, nízký krevní tlak, ztráta hmotnosti, průjem, pocit na zvracení až zvracení, ztmavnutí kůže)
Příznaky – klinický obraz
Příznaky nízkého krevního tlaku jsou slabost, únava, motání, či bolest hlavy, mdloby, omdlévání až ztráta vědomí, zimomřivost, studené ruce a nohy, poruchy soustředění, mžitky před očima, hučení v uších, studený pot.
Nízký krevní tlak, který je odborně nazýván hypotenze, má často spojitost s pomalejším krevním oběhem. Přestože lékaři vesměs uvádí, že na rozdíl od tlaku vysokého není výrazným zdravotním rizikem, jeho projevy bývají velmi nepříjemné. Lidi trpící hypotenzí trápí únava, nevolnosti, závrať, mdloby, potíže s dýcháním, bušení srdce, rozostřené vidění a chladná kůže.
Řešení, jak se nízkému tlaku bránit, nabízí užívání vhodných bylinek nebo tinktur.
- Lékořice lysá (Glycyrrhiza glabra) je velmi efektivním prostředkem k léčbě nízkého tlaku v důsledku snížené produkce kortizolu. Pomáhá také pacientům s chronickým únavovým syndromem.
- Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica) je tradiční bylinkou se zásadním vlivem na čištění krve, krvetvorbu a správnou hodnotu krevního tlaku. Užívání čerstvých kopřiv rychle zbavuje únavy a vrací tělu energii.
- Indická bazalka posvátná (Ocimum sanctum) obsahuje řadu důležitých vitamínů, minerálů a dalších nutrientů. Vitamín C, železo, kyselina listová a chlorofyl příznivě ovlivňují produkci červených krvinek. Tulsi také zlepšuje absorpci nutrientů, které jsou nezbytné pro správnou výživu kardiovaskulárního systému.
- Ženšen pravý (Panax ginseng) je tradičním životabudičem. Má tonizující vliv na většinu tělních systémů, pomáhá optimalizovat krevní tlak, zlepšuje průtok krve cévami. Je nenahraditelnou přírodním lékem pro zvýšení koncentrace a fyzického výkonnosti.
- Hloh obecný (Crataegus laevigata) platí odedávna za „srdeční bylinu“. Zejména plody hlohu, hložinky, normalizují činnost srdce – podle potřeby ji povzbuzují nebo tlumí. A stejný efekt vykazují i při úpravě krevního tlaku.
- Ašvaganda (Withania somnifera) je bylinka, která vykazuje sedativní vlastnosti, ale zároveň je účinná proti hypotenzi. Odstraňuje symptomy nízkého krevního tlaku – slabost, únavu a nervové vyčerpání.
- Rozmarýn lékařský (Rosmarinus officinalis) je nesmírně užitečnou bylinkou při normalizaci nízkého krevního tlaku. Stimuluje centrální nervový systém a zlepšuje cirkulaci krve. Kromě konzumace v jídle pomáhá také aromaterapeutické požití rozmarýnového oleje.
- Badyán (Illicium verum) je zdrojem mnoha minerálů. Obsažený vápník, draslík, železo, mangan, měď, zinek a hořčík zvyšují hladinu železa a draslíku v těle, a tím přispívají k úpravě krevního tlaku. Vitamíny skupiny B chrání před anémií, kterou nízký krevní tlak nezřídka provází.
- Kokoška pastuší tobolka (Capsella bursa-pastoris) je léčivou rostlinou regulující krevní oběh, pozitivně půsoní při vysokém, ale stejně tak při nízkém krevním tlaku. Kvetoucí nať kokošky se v lidovém léčitelství rovněž užívá při poruchách srážlivosti krve.
- Ostropestřec mariánský (Silybum marianum) je znám především jako bylinka nesmírně přínosná při detoxikaci a regeneraci jater. Upravuje však také poruchy krevního oběhu, spravuje nízký krevním tlaku, posiluje kardiovaskulární systém a pomáhá při závratích.
Aby vás hypotenze nepotkávala, udržujte tělo dobře hydratované. Zlepšení hodnot krevního tlaku dosáhnete pitím zeleninových šťáv, zejména použijete-li pro jejich přípravu řapíkatý celer, mrkev a červenou řepu. Příznivě působí také bobule vinné révy, čerstvé nebo z nich usušené rozinky. Při nízkém krevním tlaku dokáže organismus nabudit také příjem kofeinu. Přílišné pití kávy však může vést k nežádoucí dehydrataci a podráždění trávícího traktu. Proto je vhodné kávu substituovat jinými zdroji kofeinu, například zeleným čajem matcha nebo guaranou. Zapomínat byste neměli také na dostatek cvičení nebo jiné fyzické aktivity.
Další bylinky s obsahem vitamínu C
Podle výzkumů a studií vitamín C posiluje hormony v nadledvinkách a tím zvyšuje tvorbu adrenalinu. A adrenalin pak zvyšuje krevní tlak. Proto byste měli konzumovat velké množství vitamínu C, ať už z citrusových plodů, tabletek, tinktur.
Ovšem na vitamín C jsou bohaté i některé bylinky. Určitě můžeme jmenovat rakytník řešetlákový, šípek a křen.