! UPŘEDNOSTŇUJEME PLATBY DOBÍRKOU !
KLIK ----- H E R B Á Ř ----- KLIK
dostanete vždy dárek :-)
Úvod » ------- H E R B Á Ř -------- » Borovice výhonky
Borovice lesní
( latinsky Pinus sylvestris )
Za příznivých podmínek dorůstá až do padesátimetrové výšky, dosahuje až metrové tloušťky kmene a dožívá se až 500 let. Strom začíná kvést až po patnácti letech vždy v květnu a červnu. Plody jsou vejčité, až 7 cm dlouhé šišky s křídlatými semeny, která dozrávají za 2 roky.
Borovice je strom odolný a skromný. Výborně se jí daří mezi kameny nebo skalami, kde je jen minimum nějaké výživné půdy. Pokud chcete využít protizánětlivé a dezinfekční účinky borovice, musíte sbírat pupeny, mladé výhonky nebo jehličí.
Moderní lidé se stále častěji obracejí k přírodním léčivům. Jedním z přírodních doktorů, který by neměl zůstat bez povšimnutí, je borovice. Ta byla uctívána již ve Starověku, jako strom symbolizující sílu, zdraví a plodnost.
Hlavní složky: Pryskyřice, silice (tvoří 15-30% balzámu), alfa-pinen, třísloviny, hořčiny, glykosidy, organické kyseliny ( mladé výhonky i kyselinu askorbovou ).
Fytosteroly (campesterol, sitosterol), hořčiny, karotenoidy (lutein), kyseliny ( kávová, kaprinová, máselná ), pryskyřici, silici, terpenoidy (bomeol, bomeolacetát, camphen, cadinen, caren, cyrnen, estragol, felandrcn, limonen, myrcen, pinen, sylvestren, terpineol), třísloviny (katechin), vitaminy (8 , C, K) aj. Silné léčivé účinky mají především výhonky – obsahují silice, vitamin C, karoten a další antioxidační látky a minerály, které posilují imunitu organismu a zároveň ho detoxikují.
Borovice obsahuje látky rozpouštějící hleny v nosní dutině, průduškách i plicích, proto skvěle působí proti rýmě a kašli. Díky dezinfekčním účinkům je čaj vhodný i k léčbě zánětu ledvin a močových cest. Čaj si můžete uvařit z pupenů, mladých výhonků i malých šišek, nebo z jehličí.
Borovicové jehličí zase pomůže při kašli nebo při problémech s ledvinami a močovým ústrojím.
Lékařské použití:
Vnitřně se užívá při chronických bronchitidách, podpůrně při zánětu plic a při rozšíření průdušek. Posiluje nervovou soustavu, upravuje neklidný spánek a zlepšuje prokrvení kůže.
Borovicové pupeny obsahují jedny z nejsilnějších přírodních antibiotik, tak zvaných fytoncidů. Ty podporují prokrvení, zklidňují, tlumí záněty a ničí choroboplodné zárodky.
Éterické oleje borovice zmírňují kašel, ulehčují průduškám a jsou užitečné zejména v obdobích chřipkových epidemií.
Borovice má opravdu silné účinky, a proto je třeba ji užívat krátkodobě a s rozvahou. Energetické vyzařování borovice dodává vitalitu a působí blahodárně, posiluje zvláště průdušky a plíce. Při astmatických potížích, kašli nebo bronchitidě, je borovice mimořádně prospěšná. Je vhodná i pro kuřáky z preventivního hlediska.
Též velmi vhodná pro rýmu. Borovice byla dříve také nazývána „medicinmanem“ mezi ostatními stromy.
Borovice působí protizánětlivé při zevním použití zvyšuje prokrvení pokožky. Také se osvědčila při revmatismu a různých kožních vyrážkách. Bylina má dezinfekční vlastnosti, způsobuje překrvení pokožky, a tím aktivizuje obranné síly organismu. Při kožních chorobách (i hnisavých) se přidává do mastí na furunkulózy a jiné infikované kožní potíže.
V neposlední řadě se používá do směsí do koupele - dezinfekční, prokrvující a osvěžující koupele, koupele proti revmatismu.
Kůra i dřevo jsou protknuty pryskyřičnými kanálky s vonnou pryskyřicí, která se na vybraných lesních lokalitách těží.
Zčásti se používá k přípravě mastí a náplastí, zčásti se zpracovává na terpentýn, který je součástí různých protirevmatických a protineuralgických mastí, a také se inhaluje.
POZOR!!! Silice se nesmí používat při zánětu žaludku, střev a ledvin. Při vnitřním užívání ve větších dávkách může poškodit ledviny.
Terpentýnový olej obsažený ve dřevě vyvolává zčervenání neporušené kůže a hyperémii doprovázenou pálením. Stejně dráždí i sliznice.