...........................................................................
KLIK ----- H E R B Á Ř ----- KLIK
dostanete vždy dárek :-)
Úvod » ------- H E R B Á Ř -------- » Asa smrdutá
doprava zdarma
Asa smrdutá pochází z východních oblastí, roste například ve vysokých nadmořských výškách v Indii nebo v Afghánistánu. Jedná se o vysokou rostlinu s drobnými žlutými květy, která dorůstá až 1,5 metrů výšky. Připomíná naše miříkovité rostliny jako například mrkev, petržel či fenykl. Z kořenů čertova lejna se získává tmavá pryskyřice, která odedávna sloužila k léčebným účelům. Právě tato pryskyřice se používá jako koření, a to především v tradiční indické kuchyni.
Asa smrdutá neboli asafoetida, jak už napovídá název, neskutečně páchne. Právě proto bývá spojována se samotným peklem. Podobně, anebo možná trochu méně, smrdí snad už jen nimbový olej.
Někdy je také pro svůj sirný zápach označovaná jako čertovo lejno. Je to výrazně zahřívající tinktura s mnoha léčebnými efekty.
Matthioli (1501 – 1577) – významný renesanční lékař a botanik ve svém herbáři uvádí, že se asafoetida používá běžně jako koření a přidává se do jídla v indických oblastech. Tam prý navrací chuť k jídlu a pomáhá při trávících potížích. Na východě údajně asa nikomu nesmrdí, ale až Češi našli pro asu pojmenování čertovo lejno kvůli velkému zápachu. Latinský název foetida však znamená smrdutý. Mattioli píše, že se čertovo lejno vnitřně ve formě prášku používalo k léčbě epilepsie a křečí, což potvrzuje výše zmíněný fakt o exorcismu a léčbě duševních a nervových poruch.
Zevně asa v různých směsích a konzistencích, podle Mattioliho, léčila bolavé klouby nebo vředy na kůži a sliznicích. Čertovo lejno prý také vyhání plod z těla – není divu. Ženám při porodu pomáhá už jen pouhé přičichnutí k ločidlu, což údajně vede ke snadnému a rychlému porodu. V těhotenství však může způsobit vnitřní užití ločidla čertova lejna předčasný porod nebo potrat.
-------------------------------------------
Oblibu si bylina získala nejen díky chuti, ale i kvůli pozitivním účinkům na organismus. Má blahodárný vliv na trávicí soustavu. Zklidňuje ji, i proto se přidává do luštěninových pokrmů jako je třeba indický dhál.
Proti čemu pomáhá čertovo lejno:
Pryskyřice se získává naříznutím kořene nebo stonku. Vyznačuje se poměrně silným česnekocibulovitým odérem, který v kombinaci s rozšířenou přezdívkou „čertovo lejno“, moc neláká k ochutnání, nicméně mnoho lidí ji považuje za delikatesu. I kvůli hodně výrazné vůni se doporučuje používat jen malé množství tohoto koření.
V některých oblastech Asie, kde je ločidlo doma, by asi pojmenování „čertovo lejno“ nebo „asa smrdutá“ příliš nechápali, protože ho považují za skvělé koření a několik jazyků ho zná jako „pokrm bohů“.